A hosszú élet titka? A masszázs hatása, amiről lehet, nem tudtál!
Bármerre is járjunk az országban, egész biztosan egymást érik a masszázsszalonok. Nem véletlen ez, hiszen szerencsére idehaza is egyre többen fedezik fel a masszázs jótékony hatásait. Hogy mik ezek pontosan? Nos, egy profi kezelés mind a testi, mind a lelki egészségünket és egyensúlyunkat képes helyreállítani. Tévhit ugyanis, hogy a masszázs csupán beállt derék esetén nyújt segítséget.
Rendszeres masszázzsal, azaz heti két-három alkalommal sokat tehetünk a vérnyomásunkért, az izmaink fitten tartásáért és a stressz legyőzéséért. Akkor sincs minden veszve, ha nem találunk a közelünkben megbízható masszőrt, ilyenkor ugyanis a masszázsfotelek is remek megoldásnak számítanak. Cikkünkből kiderül, melyik masszázstípus miként járul hozzá a hosszú és egészséges élethez!
A masszázs hatása az egészségre és a lélekre
A masszázs rövid története
Maga a szó a franciából ered: a massage azt jelenti, dörzsölni, gyúrni. A masszás egészen elképesztő múltra tekint vissza, mert már az ókori Kínában, Egyiptomban és Rómában is ismertek bizonyos technikákat. Rómában például az egyik leghíresebb korabeli orvos, Hippokratész tanítványa, Galenus is előszeretettel javasolta a pácienseinek. Az sem számított ritkaságnak ebben az időben, hogy a Colosseumban harcoló gladiátorokat részesítették masszázsban, hogy még jobb teljesítményre legyenek képesek.
A masszázs a középkorban és az újkorban is megtartotta népszerűségét. Különösen az északi országokban: Pehr Henrik Ling svéd vívómester például teljesen egyedi technikát fedezett fel, amit ma svéd masszázsként ismerünk. Napjainkban masszázsfélék tucatjai várnak minket, és mindről elmondható, hogy csakis nyerhetünk velük.
Testre gyakorolt jótékony hatások
A legtöbben alighanem azért fordulunk masszőrhöz, mert valamilyen izom- vagy idegfájdalommal küszködünk. Például becsípődött a derekunk vagy megrándult a vállunk, esetleg a sok ülőmunkától fáj minden porcikán. A masszázs ellazítja az izmokat, oldja a feszültségeket, így új emberként léphetünk ki a szalon ajtaján. Az ízületi fájdalmakra ugyanilyen jó a masszázs, és akkor is megéri felfeküdni az asztalra, ha a vér- és nyirokkeringésünket szeretnénk helyreállítani.
Talán kevésbé ismert, hogy a masszázs a gyulladások csökkentésére is képes. Ennek az az oka, hogy egy tapasztalt szakember megtalálja azokat a pontokat, ahol fokozni kell a keringést, így beindítja szervezetünk saját gyulladáscsökkentő mechanizmusait. Ha pedig egyszerűen csak szebb, egészségesebb bőrt szeretnénk, akkor is vegyük az irányt egy szalon felé.
Stresszoldó és relaxáló hatások
Modern életünk sajnos telis-tele van stresszel, ami ellen nem sokat tehetünk. Aligha lesznek varázsütésre nyugodt és feszültségmentes mindennapjaink, így arra kell törekednünk, hogy legalább időszakosan megszabaduljunk a felgyülemlett stresszhormontól (kortizol). Jobb módszert keresve se találunk, mint egy nyugodt masszázshelyiséget, ahol édes illatok és relaxáló zene mellett elillanhat a stressz.
A masszázs azért csökkenti a stresszt, mert visszaállítja a normál szívritmust és vérnyomást, segíti az egyenletes légzést és a hormonháztartásunk helyrebillenését. Ezzel nem csupán a stresszt hagyhatjuk magunk mögött, de akár a szorongást is legyűrhetjük. Kisebb eséllyel válunk depresszióssá, és más mentális betegségek lehetősége is csökken.
Milyen gyakran ajánlott a masszázs?
Leginkább az életmódunktól és az egészségügyi állapotunktól függ, hogy milyen gyakran szükséges időpontot kérnünk egy szalonba. Aktív sportolás vagy nehéz fizikai munka mellett erre akár naponta, kétnaponta is szükségünk lehet. Ha derékfájás, ízületi fájdalmak kínoznak minket, akkor is érdemes heti több alkalmat beiktatni, és ugyanaz a helyzet, amennyiben telítődtünk a stresszel. Ezzel együtt alkalmi masszázs is szóba jöhet, ha hirtelen csípődik be egy ízületünk vagy húzódik meg egy izmunk.
Mikor nem ajánlott a masszázs?
Bár a masszázs remek hatással van a testi és lelki egészségünkre, létezik néhány eset, amikor ellenjavallt a masszíroztatás. Tipikusan ilyen a várandósság korai szakasza. A masszázs miatt fokozódhat a vérkeringés, ami negatívan hathat a fejlődő magzatra. Később ellenben, a második trimesztertől nagyon is javasolt a kismama-masszázs.
Akkor is várnunk kell a frissítő masszázzsal, ha valamilyen bőrbetegségből lábadozunk, vagy ha nyílt seb található a testünk valamelyik pontján. Fertőző betegséggel semmiképp ne keressük fel a masszőrt, inkább halasszuk el a kezelést – különösen, ha lázasak is vagyunk.
Milyen kockázatokkal járhat a masszázs?
A masszázs alapvetően teljesen kockázatmentes. Persze csak akkor, ha a masszőr érti a dolgát. Egy tapasztalatlan vagy nem megfelelően képzett masszőr csak súlyosbíthatja a meglévő izom- és ízületi problémákat (árulkodó lehet, ha a kezelés után erős izomfájdalom jelentkezik). Az is megeshet, hogy kiderül, allergiásak vagyunk a masszázs során alkalmazott krémekre, olajokra, néhányan pedig szédülésre, rosszullétre panaszkodnak a masszázs után.
Az egészség kulcsa: különböző masszázs típusok és előnyeik
Svéd masszázs
A svéd masszázs alighanem a legismertebb masszázstípus. Népszerűsége – egyebek mellett - abból adódik, hogy ezzel a technikával hatékonyan csökkennek a modern életből fakadó feszültségek. Ilyen például az ülőmunka és a gyakori hajolgatás miatt hasogató derék, váll és nyak. A svéd masszázs ezeket kíméletesen, mégis hatékonyan veszi kezelésbe.
Thai masszázs
Thaiföldön évezredek óta élvezik az emberek a masszázs előnyeit, az általuk használt technika a világ minden pontján, így nálunk is elterjedt. Míg a legtöbb masszázsfajta valamilyen olajat használ, a thai verzióból ez teljesen hiányzik. Kifejezetten jó ötlet a thai masszázs, ha merevek az izmaink, fájdalmakat tapasztalunk, esetleg úgy érezzük, hogy nincs elég energiánk a mindennapokhoz.
Shiatsu
Egy újabb távol-keleti technika, aminek kifejezett célja a test, a lélek és szellem harmóniájának fenntartása vagy helyreállítása. Maga az eljárás az ujjakkal történik, egy kezelés pedig jellemzően 1-1,5 órát vesz igénybe. Különlegessége az is, hogy ruhában maradhatunk, és a földön fekszünk majd. A Shiatsu feltétlenül nekünk való emésztési gondok, gerincbántalmak vagy éppen testi, lelki fáradtság esetén.
Lávaköves masszázs
Egy tipikus masszázsnál előkerülnek az illóolajok, a masszázstechnikák és persze a nyugtató hatású zenék. A lávaköves masszázs ezt még megfejeli a forró kövek erejével. Hogy miért? Mert a hő képes ellazítani az izmainkat, kiüríteni a fejünket és elűzni a depressziót. Krónikus ízületi panaszok, legyengült immunrendszer, sőt akár migrénes fejfájásnál is megváltást hozhat.
Ájurvédikus masszázs
Az ájurvédikus masszázs holisztikus egészként tekint az emberre, ennek megfelelően a testet és a lelket egyaránt gyógyítja. A masszőrnek alapvetően két célja van: hogy az izmaink tökéletesen ellazuljanak, az elménk pedig maximálisan kikapcsolódjon. Az ájurvédikus masszázs emellett a bőrt is megszépíti, illetve a vérkeringést is fokozza.
Masszázs a nappaliban: hogyan javítja a masszázsfotel az életminőséget?
Miben más a masszázsfotel, mint a hagyományos kezelés?
Ami a fent részletezett masszázstípusokban közös, hogy el kell látogatnunk egy szalonba, hogy igénybe vehessük a kezelést. A modern technikának hála azonban már erre sincs szükség, mert a masszázsfotelek a nappalinkból is képesek teljes értékű szalont varázsolni. Nem kell attól tartanunk, hogy egy ilyen berendezéssel csökkenne az élmény vagy a hatékonyság, mert az igazán korszerű fotelek ugyanolyan remek élményt és segítséget nyújtanak, mint egy profi masszőr.
Annál is inkább, mert a modern gépek számos olyan mozdulat „utánzására” képesek, amiket egy hús-vér masszőr is alkalmazna. Az ütögetés és gyúrás, ami például a svéd masszázs egyik jellemzője, lényegében minden mai fotelben elérhető. Sőt, akár ezek kombinációjára is van mód. A lávakövek nyújtotta előnyöket is képesek visszaidézni a fotelek, mert sok gépben hőterápiás funkció is helyet kap.
Ha pedig az izmaink lazítása vagy a merevség oldása mellett a lelki relaxációt tekintjük fontosnak, akkor egy masszázsfotelben elképesztő élmények várnak minket. Főleg, ha olyan modellt vásárolunk, amiben úgynevezett zéró gravitációs pozíciót is felvehetünk. Ilyenkor úgy érezzük majd magunkat, mintha súlytalanságban lebegnénk, ami páratlan ellazulást tesz lehetővé. Fokozhatjuk a hatást, ha kellemes, nyugtató zenét játsszunk a fotel beépített hangszóróiból. Bizony, ez sem számít ritkaságnak!
A masszázsfotel előnyei
A legfőbb előny természetesen az, hogy nem kell egy masszőr vagy egy szalon időbeosztásához igazodunk. Bármikor élvezhetjük a masszázs jótékony hatását, amikor csak kedvünk szottyan hozzá. Mindenképp érdemes egy ilyen készüléken elgondolkodnunk, ha a közelünkben nem található masszőr, esetleg nem vagyunk megelégedve a szolgáltatással. Vagy éppen sokalljuk azt az összeget, amit egy-egy kezelésért le kell tennünk az asztalra.
Bár tagadhatatlan, hogy a masszázsfotelek nem olcsók, hosszú távon akár anyagilag is jobban járhatunk. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy mekkorát nőttek a szalonok árai az utóbbi időben. A fotel ezzel szemben egyszeri kiadást jelent, és a jövőben többé egy fillért sem kell masszázsra fordítanunk. Nem kétséges, hogy a hosszú évek alatt a masszázsfotel bőven visszahozza az árát.
Így választhatunk megfelelő fotelt
A fenti előnyöket persze csak akkor élvezhetjük, ha tudatos döntést hozunk, és a hozzánk legjobban passzoló fotel kerül az otthonunkba. Először is azt gondoljuk át, hogy milyen panaszra keresünk megoldást. Léteznek ugyanis olyan berendezések, amiket kimondottan a hát-, a láb- vagy a nyakproblémák enyhítésére fejlesztettek. Emellett univerzális fotelek is kaphatók a szakboltokban, amik jó választásnak számítanak, ha általános relaxációra és felfrissülésre keresünk terméket.
Ne érjük be, csakis a legjobb minőséggel!
Ha biztosra akarunk menni, és a lehető legmagasabb színvonalat képviselő masszázsfotelt szeretnénk, akkor mindenképp nézzünk szét a Komoder kínálatában. Olyan prémium modellek közül válogathatunk elérhető áron, mint a 3D típusú VECTOR masszázsfotel, a 8 féle programot kínáló ALBERT II vagy a beépített fűtőfunkcióval és hangvezérlővel ellátott VICTORIA II. Ez valóban az a kényelem és egészségmegőrzés, amire minden nap szükségünk van!